Orion Hotel Bitez

Bitez’de Yürüyüş

Kim yaklaşık 2400 sene önce dünyaca ünlü Karya Kralı Mausolos’un yeni başkentinin nüfusunu çoğaltmak için bugünkü Konacık beldesi sınırlarının içinde bulunan Leleg başkenti Pedasa’nın sakinlerini sürerek Halikarnasos’a yerleştirdiğini hatırlar?

Kim inanır ki daha 40 – 50 sene öncesine kadar Bodrum Yarımadası halkı ebedi derdi olan susuzlukla boğuşur ve kış boyunca 300 – 400 sene önce bu amaçla inşa edilen kubbeli sarnıçlarda biriken yağmur suyu ile tarlaları sulardı? Bodrum’un kıtlık zamanının yaz, asıl şen ve bereket sezonunun kışın olduğunu kim hatırlar?

Yarımadanın bir koyundan diğer koyuna gitmek için tekneden başka ulaşım yolunun olmadığı zamanlar çok uzakta değil aslında. Yapılaşmadan dolayı köyler arası eski bağlantı patikalarının bir kısmı artık kayıp fakat iç kesimlerinde yüzyıllardan beri kullanılan yürüyüş ve katır yolları sapasağlam duruyor.

Yazın da Güzel
Bitez – Adaboğazı Parkuru (gidiş-dönüş 1,5 saat). Bitez Koyu’nun doğusunda bulunan limandan başlayan patika önce kıyıyı takip eder sonra sola (doğuya) doğru bir yokuşu tırmanır ve tepenin öbür tarafında berrak suyundan dolayı Aquarium adını taşıyan Adaboğazı Koyu’na varır. Beyaz badanalı sarnıç hâlâ hayvanlar için kullanılmaktadır. Birkaç yerden denize girilir.