Orion Hotel Bitez

Bodrum Kalesi

Akdeniz kıyılarında bulunan kalelerin en görkemlilerinden bir tanesi Bodrumda bulunan sentjean şövalyelerine ait olan kaledir. Evliya Çelebinin de “çok muhkem” diye anlattığı kale, günümüzde su arkeoloji müzesini de içinde barındırmaktadır. Değişik uluslara ait kulelerin büyük bir bölümü ziyarete açılmıştır. Salonlarda M.Ö.lÖ.YY’dan günümüze dek, batmış bir çok gemiden çıkarılan yüzlerce eser kronolojik bir sıralama içinde sergilenmektedir. Yalnız sergileme değil, kalenin avlu ve bahçeleri de Anadolu’nun yeşile ve çiçeğe hasret insanını duygulandıracak ve doyuracak biçimde bodur ağaç ve çiçeklerle süslenmiştir. Begonviller, bir renk cümbüşü içinde, alından moruna, turuncusundan beyazına kadar, kale duvarlarını sarmaktadır. Ak güvercinler kanat çırparak ziyaretçiye “hoşgeldin” demekte ve ziyaretçinin elinden yem yemektedir.

İnsan ve doğa ilişkisinin bu kadar iç içe olduğu nadir yerlerden biri olan Bodrum Kalesi, sevecen belcileri, pırıl pırıl gezi yolları ile her gelen ziyaretçiyi cezp etmektedir.

Müzenin yalnız sergi salonları değil, çok özel izinle açılan laboratuarları ve depolan ülkemizin diğer müzelerine örnek oluşturacak kadar düzgündür. Tunç devri salonunun yıkık minaresi artık boynu bükük değildir.

Bodrum Kalesi girişindeki top konkarı olan bölüm, günümüzde kurucusu Haluk Elbe’nin adının verildiği sanat galerisi olarak işlevini sürdürmektedir. Bu galeride sergi açan sanatçılar, birer eserlerini müzeye bağışlayarak yepyeni bir salonun açılmasını da sağlayabileceklerdir. Yakın bir gelecekte Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi “Çağdaş Eserler” salonu adıyla, günümüz sanatçıları sayılanların eserlerinin bulunduğu salona sahip olacaktır.